delmarte-high-quality-tea-teacup-officetea

Как да се справим с пролетната умора

Умеете ли да се тонизирате с чай? Сега е моментът да усвоите това изкуство!

По принцип малко хора не очакват пролетта с нетърпение. Наистина, изминалата зима ни изненада с нетипично поведение и на някои още им се пуска по белите писти. А пролетта ту идва, ту прави крачки назад и се крие зад сняг и мъгла. Но пролетната умора винаги настъпва неумолимо с разцъфналите клонки и сграбчва много от нас в лапите си. Ако още не знаете как да се справяте с нея, прочетете внимателно следващите редове.

Какво представлява пролетната умора?

Пролетната умора е разстройство, което можем да усетим в началото на пролетта и да се борим с него поне месец. Признаците на пролетната умора включват слабост, сънливост, разсеяност, раздразнителност, бърза умора. Настроението ви може да претърпи внезапни промени, които още повече да засилят типичната за периода раздразнителност. Според някои лекари, пролетната умора е обратно сезонно афективно разстройство. Или казано с други думи, вместо да страдаме от умора и ниски нива на енергия през зимата, тези симптоми се появяват през пролетта. В някои страни през пролетта, например, нараства и процентът на самоубийствата.

Какви са причините за пролетната умора?

Сред причините за пролетната умора лекарите изтъкват нарушен хормонален баланс. През зимата произвеждаме повече мелатонин, известен още като хормон на съня, понеже денят е по-кратък. С увеличаването на деня и часовете със светлина, тялото ни произвежда повече серотонин или хормон на щастието. Освен него тялото ни произвежда повече ендорфини, тестостерон и естроген. Това води до организмът ни да се чувства претоварен и логично – по-изморен. А и раздвижването през пролетта, което обикновено се изразява в повече физическа активност, също ни изтощава.

Как да се справим с пролетната умора?

Има приятен, вкусен и достъпен начин да си набавим както енергия, така и позитивни емоции, които ще ни помогнат да победим пролетната умора.

Предлагаме ви да включите в дневния си режим тонизиране чрез чай DelmarTe. Необходимо е той да е една важна стъпка от цялостния ви план, в който е добре да присъстват:

  • прекарване на повече време навън и набавяне на витамин Д от слънцето, който се бори с депресията
  • редовни физически упражнения, които ви изпълват с ендорфини
  • включване на повече плодове и зеленчуци в диетата ви – за витамини и поддържане на имунитета
  • достатъчно сън, за да си отпочинете през нощта
  • избягване на нездравословни храни и процесирана захар
  • хидратиране със здравословни напитки
  • намаляване на количеството на кофеин – за да имате достатъчно енергия от него, но той да не пречи на добрия ви сън през нощта
delmarte-teacup-hot-tea-cookie-book-yellow-chrysanthemum
Зеленият чай е шампион по антиоксиданти, а е и много ароматен!

Зелен чай за да се справим с пролетната умора

Всичките фактори по-горе ни наведоха над мисълта, че е най-добре да ви предложим да заложите на зеления чай за справяне с пролетната умора. Знаете ли, че именно зеленият чай е най-консумираната напитка в света след водата? Тя е и една от най-здравословните. И това не са празни приказки – най-голям брой изследвания са проведени именно за доказване на ползите от зеления чай сред всички видове чай. Заедно с белия чай зеленият е сред най-малко процесираните след бране, което му помага да запази в най-голяма степен своите чудодейни свойства. Зеленият чай е изключително богат на антиоксиданти, наречени флавоноиди, които се борят с оксидативния стрес и допринасят за нормалната функция на много от вътрешните ни органи.

Защо зеленият чай е най-подходящ за да се справим с пролетната умора?

Зеленият чай може не само да ви ободри, но и да подобри мозъчната ви дейност. Това се дължи на кофеина в него, който е известен стимулант. Момент! Ние казахме по-рано да внимавате с кофеина – и именно затова избрахме зеления чай. В него нивата на кофеин са най-малко в сравнение с останалите чайове с кофеин. Например, в 1 чаша (240 мл) зелен чай има около 20 до 40 мг кофеин.

В мозъка кофеинът блокира инхибиторния невротрансмитер аденозин. По този начин се увеличава както изстрелът на неврони, така и концентрацията на невротрансмитери като допамин и норепинефрин. Резултати от различни изследвания доказват, че кофеинът може да подобри различни аспекти на мозъчната функция, включително настроението, бдителността, времето за реакция и паметта.

Освен кофеин, зеленият чай съдържа и нашия добър приятел – аминокиселината L-теанин. Тя има способността да премине през кръвно-мозъчната бариера. L-теанинът повишава активността на инхибиторния невротрансмитер GABA, който оказва директно влияние върху нивото ни тревожност като го намалява. Тази аминокиселина също така увеличава допамина и производството на алфа вълни в мозъка – същите, които се произвеждат по време на медитация.

Проучвания също така показват, че кофеинът и L-теанинът могат да имат синергичен ефект върху организма ни. Това означава, че комбинацията от двете може да има особено силен ефект за подобряване на мозъчната функция. Поради наличието на L-теанин и малкото количество кофеин, зеленият чай ободрява по много по-мек и нежен начин от кафето. Кофеинът от чая се абсорбира по-бавно отколкото от кафето, но пък действието му продължава по-дълго време. Затова и много участници в изследвания върху зеления чай съобщават, че усещат по-стабилен поток на енергия и се усещат много по-продуктивни, когато пият именно зелен чай, а не кафе.

За повече информация прочете нашата статия за ефекта от кофеина и L-теанина, ако случайно сте я пропуснали!

Зеленият чай гони пролетната умора и носи добро настроение и доза енергия.

Как да си приготвите зелен чай?

Първо, нека се спрем на един зелен чай, от който да започнем. Предлагаме ви днес това да е „Китайска сенча“. Избрахме именно него, защото е чист зелен чай, без примеси. А и можем да ви го предложим както насипен, в нашата Home Tea колекция, така и в сашета, в нашата Премиум колекция.

Сенча е най-популярният японски зелен чай, ние ви предлагаме най-вкусната му и уханна негова китайска версия, която подбрахме след много дегустации. Свеж тревист аромат и вкус, напомнящ за първа пролет.

За идеален резултат, предлагаме ви да приготвите „Китайска сенча“ насипен, като следвате следните стъпки:

Загрейте вода между 70 и 80 градуса. Внимавайте да не е повече от 90 градуса, защото ако запарите зеления чай с по-висока температура, вкусът ще е по-горчив. Също и ако го оставите да се запарва за по-дълго от препоръчаното време от 1 до 3 минути. За една стандартна чаена чаша от 240 мл, препоръчваме 1 ч.л. чай или около 5 г.

Ако използвате нашата порцеланова чаша DelmarTe, можете да поставите чая в кошничката цедка и да запарите под капачето. След това просто извадете цедката и се насладете на напитката си!

Имайте предвид, че зеленият чай можете да запарите отново. И че по този начин ще можете да се насладите на други нюанси във вкуса му, които не са се разкрили при първата запарка.

Ако, пък, заложите на „Китайска сенча“ в саше, можете да си направите две чаши от 240 мл едно саше. Температурата на водата и времето за запарка са същите. Единствено няма да имате нужда от цедката, нали?! 😉

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *