По повод Международния ден на чая искаме да ви представим няколко от неговите най-известни с високата си цена и уникални качества чайове в наше време
Кои са най-скъпите и редки чайове по света? Отговорът на този въпрос не е еднозначен, а и често се мени. Въпреки това ние подбрахме няколко от наистина изключително трудно достъпни чайове, които са се продавали или се продават на рекордни цени. Вероятно много производители и ценители на чая възприемат чая предимно като напитка, която носи щастие, удоволствие и ползи за организма. Много по-малко са тези, които смятат, че той трябва да има рядка колекционерска стойност. Но каквото и вие да мислите за него, чаят е напитка, която събира хората от най-различни кътчета по света.
И неслучайно днес е Международният ден на чая.
Чай се отглежда и пие от хилядолетия. А днес, 21 май 2021 г., ще отбележим Международния ден на чая едва за втори път. Не е ли странно това?
И да, и не.
В страните производителки на чай, Международният ден на чая се отбелязва на 15 декември всяка години от 2005 насам. През 2015 г. обаче индийското правителство прави предложение денят да се отбелязва под егидата на ООН и нейната Организация по прехрана и земеделие. ООН приема предложението и обявява 21 май 2019 г. за първия Международен ден на чая.
Тази година темата на Международния ден на чая е свързана с честната търговия. (“Tea and Fair Trade”). Защо честната търговия е толкова важна за чаената индустрия? Районите, в които се отглежда чай, като цяло са бедни в икономическо отношение и честната търговия, а от там и справедливо заплащане, могат да помогнат на производителите не само да достигнат до международни пазари, но и да подобрят своите условия на живот и труд.
Защо чаят заслужава международен ден
Чаят е втората най-консумирана напитка след водата в света. През 2019 г. световното производство на чай се е равнявало на 6,5 милиона тона. От тях 43% са произведени от Китай, а на второ място е Индия с 22%. Най-много чай на глава от населението се пие в Турция, която също е сред първенците в производството – на пето място, след Кения (трета) и Шри Ланка (четвърта). На шесто място е Индонезия, а на седмо – Виетнам с разнообразно производство на черен, зелен и бял чай. Осма, може би изненадващо назад, е Япония, а след нея е Иран, където чай се отглежда и консумира от 15 век насам. На почетното десето място е… Аржентина от Южна Америка поради производството на черен чай от индийски сортове Camellia sinensis и традиционния за региона йерба мате.
Чаят се отглежда предимно в азиатски страни, както знаем. Китай и Индия сами се равняват на почти половината световно население. В тях се пие много чай – във всяка едно прослойка на обществото, защото голяма част от него е на достъпни цени за сметка на високо качество. Отглеждането на по-качествен чай обаче може да помогне на много фермери да излязат от крайната бедност и да имат един по-достоен и щастлив живот, който не включва мигриране в търсене на работа и притеснения за изхранване на семейството.
Чаят обаче е втората най-консумирана напитка в света не само защото голяма част от него е на достъпни цени. Той е една натурална панацея с хилядите си ползи за организма. Една-едничка чаша от него е постоянен извор на щастие за всички нас – които го обичаме, посягаме към него винаги, когато имаме нужда, по различен повод и му се радваме.
Но да не забравяме, че Ви обещахме да ви разкажем кои са най-скъпите и редки чайове по света през последните няколко години. Ето и нашият топ 10.
10. “Гьокуро”, 650 долара за 1 кг
Гьокуро е известен още с имена като скъпоценна роса, нефритени капки роса, перлена капка роса. Това е един от най-ценените японски зелени чайове и един от най-скъпите и редки чайове по света в наше време. Производството му е едва 1% от общото производство на чай в страната. Отглежда се в южната част на острова, в района Уджи. Подобно на храстчетата, от които се получава матча, и тези, които се преработват, за да се получи гьокуро, се покриват за да са на сянка около двадесет дена преди събирането на реколтата.
В резултат храстът произвежда повече хлорофил, а той от своя страна променя съотношението на захари, аминокиселини и кофеин в листенцата. Затова и цветът на чая е нефритено зелен, а вкусът му – мек и уникално сладък. За това допринася и фактът, че чаят престоява няколко месеца, след като листенцата са обрани и преди да бъде пуснат на пазара. Гьокуро се получава само от първите листенца от пролетната реколта. Цената на най-специалния гьокуро достига до 650 долара за килограм.
9. „Пу Пу Пу Ер“, 1000 долара за 1 кг
Може би можем да приемем, че Пу Пу Пу Ер е чаеният еквивалент на кафето Копи Лувак. Този чай се произвежда от 18 век насам. За първи път е бил поднесен като дар на император Кианлонг. Името му на английски “Poo Poo Pu-Erh” е красноречиво – и е свързано с екскременти. Така е, методът за неговото производство трудно може да се нарече традиционен. Чаените листа много приличат на усукани листа, а всъщност те не са нищо повече от тор от насекоми. Чаят се произвежда основно в провинция Юнан, но днес можете да попаднете на Пу Пу Пу Ер и от Тайван. Листенцата от чаеното храстче се дават за храна на насекоми, които ги изхождат и след това работниците във фермите ги прочистват и предават за последваща обработка по изсушаване.
8. „Желязната богиня Гуен-ин“, 3000 долара за 1 кг
Желязната богиня Гуен-ин (Tieguanyin) е вероятно най-известният китайски оолонг чай. Историята му е древна и датира от времето на династията Тан (7-9 век) и се отглежда във високите планини на провинция Фудзиен, в района Анси. Има няколко легенди, разказващи за историята на появата на напитката. Най-популярната е за беден фермер от Анси, който открил изоставен храм на будистката богиня на милосърдието Гуан-ин. Той се отдал на почистване и поправяне на полупорутения храм. Една нощ в съня му се явила самата Гуан-ин и му посочила къде може да получи награда за усилията си. На въпросното място растял чаен храст. Той дал прехрана на фермера.
Днес чаените листа преминават през няколко етапа, за да се получи наистина превъзходен оолонг, като технологията на производство е доста сложна и трудоемка. Желязната богиня Гуен-ин може да бъде зелен или черен оолонг, като името на чая е и името на сорта, от който се прави. Но вероятно най-уникалното качество на чая, освен неговият вкус, е, че може да се запарва от 8 до 13 пъти, без това да намалява достойнствата му. Може би и затова цената за килограм може да достигне до 3000 долара.
7. „Винтидж нарсисъс Уии оолонг“, 6500 долара за 1 кг
Името на този чай се превежда като нарцис, но в него няма цветчета. Става дума за един от най-редките оолонг чайове от провинция Фудзиен. Вкусът му е богат, дълбок, с шоколадови, цветни, дървесни и опушени нотки. Това е и най-характерната му черта, която се дължи на обработката на листенцата върху въглища. Историята на чая е много необичайна. В продължение на 50 години кутия с Vintage Narcissus Wuyi Oolong пътува от едно място на друго – от Китай до Сингапур и обратно. Първият собственик продал чая на втория, който също не смеел да го опита и го продал на третия и т.н. Сега тя е собственост на милионер от Малайзия, който е платил 6500 долара за килограм през 2013 г.
6. “Йелоу голд тийбъдс“, 7500 долара за 1 кг
Този чай също включва в графата куриозни. Листенцата на Yellow Gold Tea Buds се боядисват с 24-каратово злато след като се оберат. Смята се, че златото трябва да се изконсумира, понеже било полезно. Това означава, че след като чаят се изпие, листенцата от запарката се изяждат. В момента чаят се продава само в Сингапур, но преди векове бил подаръчна напитка за китайските императори. Чаените храсти, от които се прави, растат в Китай – само в един регион и беритбата им им е в рамките на един-единствен ден годишно. Берат се само първите няколко листенца на върха на всяко клонче като се отрязват със… златна ножица. 7500 долара за килограм от този чай може и да ви се виждат много, но ако все пак искате да го опитате, предлага се и в кутийки от по 50 г за 529 долара.
5. „Сребърни игли от планината Джуншан“, 8 000 долара за 1 кг
Този рядък вид бял чай расте на планинския остров Джуншан при езерото Дунтинг. За направата на 1 килограм чай са необходими около 25 килограма пъпки. Ако повечето чайове се правят от листенца и пъпки на чаения храст, за Сребърни игли от планината Джуншан се използват само пъпки. Тези пъпки се наричат връхчета или игли. Технологията на производство е обвита в тайна и до днес. Каквато и да е точно тя, Сребърни игли от планината Джуншан има изключително деликатен, свеж и сладък вкус. Струва си да отбележим, че до началото на 20-ти век този чай е бил забранен за износ от територията на Китай, а наказанието е било изключително строго – смъртно.
4. „PG Tips“, 15 000 долара за едно-единствено 1 саше чай
Това е куриозът в класацията. Британската “PG Tips”, специализирана в продажбата на чай, се вдъхновява за своята 75-а годишнина и решава заедно с бижутерската компания “Boodles” да превърне обикновеното пакетче чай в истинско бижу. Всяко пакетче от лимитираната серия чай на компанията от 2005 г., е украсено с 280 диаманта. Така то се превръща в един от най-скъпите и редки чайове по света. Идеята на компанията била от една страна да напомни на британците колко обичат своята чаша чай и също така да събере средства за благотворителност. Затова и всички приходи са дарени на детска болница в Манчестър.
3. „Панда дънг“, 70 000 долара за 1 кг
Panda Dung има не особено благозвучно име – в превод от английски означава “изпражнения на панда”. В случая обаче, пандите не се хранят с чаени листа, които после да изхвърлят с изпражненията си и от тях да се прави чай. Пандите се хранят с бамбук, но от него 70% не могат да бъдат усвоени от организма. Именно тези екскременти се използват за тор на чаените насаждения в провинция Съчуан, където един предприемчив фермер решил да произвежда така био зелен чай. Той твърди, че чаят е не само богат на ползотворни съставки, но и има уникален вкус с преобладаващи орехови нотки. Panda Dung се появи сравнително скоро – през 2012 г.и струва 70 000 долара за килограм.
2. “Тайвански черен дракон”, 250 000 долара за 1 кг
“Тайвански черен дракон ” е още един скъпоценен оолонг. В превод от мандарин Wu е черен, а Long – дракон. Т.е. всеки оолонг е черен дракон, но този е уникален. Твърди се, че има забележителни свойства, защото съдържа рекордни количества танин, микроелементи и витамини. Прочиства организма, подмладява клетките, а също така действа успокояващо, затова се препоръчва да се пие и вечер. Тайвански черен дракон е полуферментирал чай с аромат на зелен чай и подчертан вкус на черен чай. Отглежда се в планинските райони на Тайланд.
За съжаление, тенденция, че колкото по-скъп е чаят, толкова по-малко информация за него, се отнася и за този. Не е изненадващо, че вероятно можете да преброите на пръстите на тези, които са опитали този черен дракон. Но можем да ви разкрием легендата за него. Докато прибирал реколтата си, местен фермер бил изплашен от черен дракон. Когато побягнал, той оставил зад себе си кошницата с прясно обрани листенца. Когато след няколко дни се върнал при храстите, открил, че листенцата са се оксидирали и имат нов аромат и вкус, неподозирано благоуханен. Фермерът решил да кръсти чая на митичното същество, благодарение на което той бил създаден. Един от най-висококачествените представители на този чай е достигнал рекордната цена от 250 000 за кг.
1. „Да Хонг Пао“ – 1,2 млн. долара за 1 кг
Да Хонг Пао е чай с 350-годишна история. За момента той е води класацията на най-скъпите и редки чайове по света. Според легендата, този чай спасява майката на император от династията Мин, от тежко заболяване. В знак на благодарност, той заповядал районът около чаените храстчета, от които бил направен чаят, да бъде покрит с червена мантия. Да Хонг Пао се превежда като „голяма червена роба“. Да Хонг Пао е оолонг чай – янча или скален чай, който расте в планините Уи в провинция Фудзиен.
Вярва се, че първите 4-6 дръвчета от който е направен първият Да Хонг Пао все още съществуват. От тях от около 15 години насам вече не се произвежда чай. Но чайовете от тях са били продавани най-много за рекордната сума то 1,2 млн. долара за килограм. Смята се, че те са от чаения сорт Чи дан. Днес вероятно около 80% от продавания на достъпна цена Да Хонг Пао се произвежда от бленд от по-бързо растящи и лесно достъпни сортове като Шуи Шиан (Shui Xian) и Роу Гуи (Rou Gui). В най-скъпите смески от Да Хонг Пао има и Чи дан. Производството и обработката на Да Хонг Пао тъне в мистерия, защото фермерите не искат да изгубят своята златна кокошка. Вкусът на истински качествения Да Хонг Пао обаче е превъзходен, минерален, напомнящ на черен чай, с отличителни плодови нотки и карамел в аромата.