БЯЛ ЧАЙ

Белите чайове са много деликатни и редки напитки, затова са и по-скъпи. Те се правят от последните две листенца на чаеното дърво и от неразцъфналата пъпка. Белият чай не преминава процес на ферментация, т.е не се оставя дълго време в съприкосновение с кислорода, за да не потъмнее, а веднага след откъсването му (до 2-3 часа) се подлага на топлинна обработка, която запазва свежия му цвят. Белите чайове правят светла и лека на пръв поглед напитка, но те са изключително качествени и вкусът им е ненадминат. Тъй като последните две най-млади листенца на клончето са най-богати на захариди, напитката в чашата е сладникава на вкус.

ЧЕРЕН ЧАЙ

Черният чай се окислява много по-дълго време от белия и зеления чай. За разлика от първите два, той запазва аромата си много по-дълго време. Черният чай е най-вкусен, когато е залят с вода с топлина около 95°. Може би малко от нас знаят, че до преди два века в Монголия, Тибет и Сибир този чай е бил използван като разменна единица вместо пари. Още от времето на династията Танг, черният чай е бил използван от по-бедното население като евтин оцветител на тъкани.

ЗЕЛЕН ЧАЙ

Зелените чайове се правят от следващите листенца на чаеното клонче. Оставят се за малко по-дълго време да ферментират, но се следи да не губят зеления си цвят. При процесът на изсушаване (топлинна обработка) се запазва тъмно зелен до кафеникаво-зелен цвят. До 24 часа след брането чаените листенца се сушат, така че танините и хлорофилът не се променят, остават в листата и чаят запазва естествения зелен цвят на чаените листенца. Запазват се и всички активни вещества – кофеин, танини, етерични масла, каротин, витамините С, В1, В2, В5, В7, В10, флуорид, калий, натрий, калций, магнезий, стронций, мед, никел, цинк, молибден, фосфор. Зеленият чай притежава силно изразени ободряващи свойства, на цвят напитката от сламено жълта до тъмно зелена,, има силно изразен аромат и тръпчив вкус.

БИЛКОВ И ПЛОДОВ ЧАЙ

За разлика от другите видове чай, билковият и плодовият не се приготвят от листата на чаеното растение Camellia Sinensis, а от изсушени цветя, билки и плодове. Именно поради тази причина, обикновено в тези чайове не се съдържа кофеин, което ги прави подходящи за всеки. Най-често използваните билки са лайка, маточина, мента, липа, горски или екзотични плодове.

УЛОНГ

Името на този чай произлиза от китайското название Wu Ling – “Черен дракон”. Улонг се намира някъде по средата между черния и зеления чай. На цвят е жълтозелен, при преработването преминава само през частична ферментация. Чаените листенца в този случай се оставят да завяхнат на пряко слънце, свиват се и след това преминават през кратка ферментация, която се прекъсва чрез струя горещ въздух. Този тип чай, който има интензивен аромат и свеж вкус, вирее в китайската планина Уи, където се отглежда на височина около 1800 м отпреди повече от 1000 години.

РОЙБОС

Това е червен южноафрикански чай, познат още като „елексирът на бушмените”. Червеният храст се среща само в Африка, където се счита за национална напитка. Храстът се отнася към семейство бобови и расте само в Южна Африка.При това растение, вместо листа растат иглички, а клоните са много дълги и с червен цвят.При варене, напитката придобива оранжев цвят, има сладко-кисел вкус и аромат на сено. Чаят Ройбос е станал необичайно популярен, благодарение на своите качества да ободряваява и тонизира. В състава на чая Ройбос не се съдържа кофеин, но затова в него има наличие на антиоксиданти, които дават сила и енергия. Благодарение на отсъствието на кофеин, чаят може да се пие и от деца.Обикновено чай Ройбос се продава ароматизиран, с мирис на ванилия, лимон, горски ягоди.

ЦЪФТЯЩ ЧАЙ

Цъфтящият чай се приготвя от бял, зелен или черен чай, като листата се увиват с копринен конец и след това се прибавят изсушени цветя на жасмин, амарант, невен, лилия, карамфил и други. Обикновено се поднася в стъклена кана, за да можем да се насладим на красивото разцъфване на чая. Полезните свойства на цъфтящия чай са много – действа като антиоксидант, засилва имунната система, намалява риска от сърдечно-съдови заболявания.